PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Motor İlk Heyecan

AHK
17.Haziran.2015, 19:17
Selam arkadaşlar.
geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla RR 150 ilk motorumu almış bulunmaktayım. özellikle yeni başlayanlar için hem motor alım süreci hem de RR 150 ile ilgili izlenimlerimi aktarmak için yazıyorum.
Öncelikle şunu gördüm ki, bütçeniz kadar motor alamazsınız, bu planları yaparken çok esnek davranmalısınız. mesela 10.000 TL'niz varsa, en fazla 8.000 TL'lik bir motor alabilirsiniz demektir. (Yeni başlayanlar için) çünkü kask, mont, dizlik, branda, eldiven, kilit derken 1500 TL'ye yakın maliyetiniz var. motorun tescili, vergisi, sigortası da 750 TL civarı en iyi ihtimalle 2.000 TL bu işlere harcarsınız. tabi ehliyetiniz yoksa 800 TL'de ona ekleyin (350 kurs ücreti, 250 emniyet, 120 sınav harcı, 80 sağlık raporu resim vs.) ilk tespitim ne kadar paranız varsa 2.000 TL altında motor bakın. ben size yaptığım harcamaları tek tek yazıyorum:

ehliyet: 800
motor: 5.600
Kask: 400
branda eldiven dizlik kilit vs: 250
Trafik sigortası 494
ruhsat tescil plaka: 220

gördüğünüz gibi 7500 civarı bişey tuttu. ve daha mont almadım. 400 TL'de mont.
ben 0 motor aldığım için 0 motor işlemlerini anlatayım: bayiden motoru alıyorsunuz, onlar size trafik tescil plaka işlemerli için 450 TL istiyorlar. ben bu parayı vermedim. gittim kendim yaptım. benim gibi kendiniz yapmak isterseniz 200 TL'niz cebinizde kalıyor. bu seçenekte size birkaç belge veriyorlar motorla birlikte. o belgeleri alıyorsunuz, ek 1 denen saçma sapan bir belge var. bunu bir yerden çıakrtmanız gerekiyor. bu belge elle doldurulamaadığı ve altında şöförler odasının mührü olduğu için illa gidip buna 20 TL vererek satın alıyorsunuz. genelde ilçe emniyetlerin kenarlarındaki kırtasiyelerde esnafta oluyor. ben öyle yaptım. bu belgeyi ve motor bayisinin size verdiği belgeleri fotokopi çektirip, daha önceden randevu aldığınız ilçe emniyete gidiyorsunuz. DİKKAT ilçe emniyet kesinliklle ikametinizin olduğu emniyet olmak zorundadır. benim dosyam geri döndü bu yüzden. ilçe emniyette işiniz 10 dakikada bitiyor. bana 2 gün sonra gel de demediler doğrudan ruhsatımı basıp verdiler. ayrıca birde plaka talimat bfişi gibi ibşey veriyorlar. bununla en yakın şöförler odasına gidiyorsunuz ve 10 dk. da 13 TL ye plakanızı basıyorlar. bu plaka basım yerinin nerede olduğunu ilçe emniyete sormanızı tavsiye ederim en iiy onlar biliyor. tescil için ödediğiniz 178 TL ile beraber troplam masrafınız 220 gibi bişey. sizi 200 LT kara sokuyor. ve emin olun eksiksiz evrak ve organize olursanız toplam 2 saatinizi alır bu işlemler.
gelelim RR 150'ye,
ben çok beğendim. görünüşü duruşu kullanımı çok güzel. çok rahat bir motor. tam bir başlangıç motoru. kanımca, yeni başlayan adam gidip sucu kargocu motoruyla başlamasın böyle tarz bir motorla başlasın diye üretilmiş. ama, eğer chopper sesi bekiyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. ben biraz uğradım. ama forumda bana arkadaşlar söylemişti 150 lik motordan bişey bekleme diye. evet bişey beklemeyin. ses çok yok. ama yokuşlarda çok iyi çekiyor. görüntüsü gerçekten çok güzel, kullanımı çok rahat ve havalı. ben ilk motorum olduğui çin mi bilmiyorum ama aşığım motoruma. resim nasıl ekleniyor bilmiyorum ama isteyen olursa resim gönderirim.
Ekipmana gelince, ben açık kask almak istiyordum. isim vermek site kurallarına aykırı mı bilmiyorum ama vereyim, Maltepe de Galeri İlyas diye bir yerden aldım. biraz ilgisiz davranıyorlar ilk başta üstten üstten konuşurlar falan ama bunları görmezden gelirseniz gerçekten çok iy iş yapıyorlar. en basitinden ben oraya açık kask aalmaya gittim. bana adam oturdu yarım saat açık kaskın nasıl korumadığını, satarken nasıl gönülsüz sattıklaını anlattı. ve beni çok iyi bir kask alma konusunda ikna etti. nolan n64 diye bir kask aldım. sonradan araşştırdım, adam gerçekten çok iyi yapmış. bu arada, shoeı alacaktım, daha pahalı olmasına rağmen senin kafa yapın bu kaska uymadı, alın bölgen boş kaldı artık sen bu kaskı alamazsın diye beni uyararak tekrar tekrar birçok kaskı denetti. kendisine burdan selam olsun.
şimdilik gördüklerim yaşadıklarım bunlar. tecrübem arttıkça paylaşacağım. bu arada brandayı motorun üstüne örtreken, egzosların biraz soğumasını beklemek gerekiyormuş: unutmayın:)
Selamlar.
http://s3.postimg.org/kom27iw7j/P_20150615_214027.jpghttp://s3.postimg.org/3o35yuj6a/P_20150615_214027.jpg (http://postimg.org/image/kom27iw7j/)

CELİL
18.Haziran.2015, 11:50
Ahmet yeni RR un hayırlı olsun Allah kazasız belasız keyirle kullanmayı nasip etsin nazar
ilk motor ilk heyacan harika bir duygu :)
Bilğilendirme mesajı için teşekkürler arkadaşların çok işine yarayacak 8)

nickziki
18.Haziran.2015, 14:05
nazar
hayırlı olsun
kazasız belasız keyfinizsürersiniz inşallah

AHK
19.Haziran.2015, 10:46
teşekkür ederim :)