PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Regal Raptor 150 DDE motorumun rodaj bilgilendirmesi

R3volv3r
03.Haziran.2011, 19:25
Regal Raptor 150 DDE marka motorumu yeni aldım yaklaşık 10 gün oldu rodaj da yapılması ve yapılmaması gerekn ne gibi şeyler bilmem gerekiyo yardım almak istedim.

ve rodajı tamamlamaya müteakip 500 km yol yapmayı düşünüyorum. yani bir nevi sağlam uzun yok. ne gibi sıkıntılar beni bekliyor acaba yardımcı olabilrseniz sevinirim. benim planım 1 saat sürüş 10 dk dinlenme olarak yani benim dinlenmemim yanı sıra motorun dinlenmesi. yani ortalama 70 km sabit hızla 1 saat sonunda 10 dk dinlenme yeterli olurmu acaba?

şimdiden teşekkürler keyifli kazasız sürüşler.

COMANCHE
04.Haziran.2011, 00:57
Rodajı uzun yolda yap dostum. Daha iyi. Çinlinin yağını hemen değiştir. 300Km beklemene gerek yok. Kullan sıkıntı yok.

CELİL
06.Haziran.2011, 10:33
Merhaba emre armıza hoş geldin 8)
makinan hayırlı olsun kazasız belasız keyifle sür
rodaj için ilk 300 km ye kadar makinaya yüksek gaz verme yüksek devire çıkartma 80 km yi geçme sonrasında 600 km ye kadar makinayı zorlamadan yavaş normal sürüşe geçebilirsin rodaji sürecinde her vitesi değiştirerek her vitesi bol bol kullanıp dişlileri alıştırmak gerek rodajı uzun yolda yaparsan vitesleri fazla değiştiremezsin 4-5 ci vitesin üzerinde gitmek zorunda kalırsın iyi olmaz rodajdan sonra uzun yol yaparsan daha iyi
500 km yol uzun ama makinayı zorlamazsan rahatlıkla gidersin yolda makinanın dinlenme ihtiyacı olduğunu motor sıcaktan şişip çekişten düşünce anlarsın zorlamadan bir yerde durur makinayı ve kendini dinlendirirsin 8)

falldown
06.Haziran.2011, 13:19
kafa karıştırmak istemem ama yabancı kaynaklı superbike kullanıcılarının bulunduğu bi sitedeki paylaşımı okumuştum ordakide çok araştırıp kitapdan alıntı yaptığını yazmış. bilindiğinin aksine diye başlıyodu cümle,motor yağını değiştirdikten sonra düşük vites(hız aralığına göre) yüksek devir kullanılarak segmanların tamamen yerine oturması kendisine yuva yapması gerektiği aksi takdirde oraların yağların zamanla minik minik toz gibi kuruyup kendine yer etceğini belirtmiş. tabi cümleleri birebir hatırlamıyorum ama bana mantıklı gelmişti.yani motoru nasıl açarsan nasıl alıştırırsan baştan öyle olur.
ben ilk yağ değişiminden(motor temizlenmiş oluyo) sonra (300km) 1 hariç diğer viteslerde kısa aralıklarla pistonları yardırıyorum ara ara dinlendiriyorum bide bolbol vites değiştiriyorum dişliler alışsın diye.
yalnız tekrardan söylüyorum bu yanlışda olabilir ama bana mantıklı geldi ve bunu uyguluyorum.

ağfndrdm
06.Haziran.2011, 14:04
kafa karıştırmak istemem ama yabancı kaynaklı superbike kullanıcılarının bulunduğu bi sitedeki paylaşımı okumuştum ordakide çok araştırıp kitapdan alıntı yaptığını yazmış. bilindiğinin aksine diye başlıyodu cümle,motor yağını değiştirdikten sonra düşük vites(hız aralığına göre) yüksek devir kullanılarak segmanların tamamen yerine oturması kendisine yuva yapması gerektiği aksi takdirde oraların yağların zamanla minik minik toz gibi kuruyup kendine yer etceğini belirtmiş. tabi cümleleri birebir hatırlamıyorum ama bana mantıklı gelmişti.yani motoru nasıl açarsan nasıl alıştırırsan baştan öyle olur.
ben ilk yağ değişiminden(motor temizlenmiş oluyo) sonra (300km) 1 hariç diğer viteslerde kısa aralıklarla pistonları yardırıyorum ara ara dinlendiriyorum bide bolbol vites değiştiriyorum dişliler alışsın diye.
yalnız tekrardan söylüyorum bu yanlışda olabilir ama bana mantıklı geldi ve bunu uyguluyorum.
senin dedğiğinde hoş ama bizim makinalar hem cruiser hemde çin malı oldğu için bu dediklerinin pek işe yarayacağını sanmıyorum

CELİL
06.Haziran.2011, 14:32
kaan senin dediğin işlemde yapılıyor fakat rodajı bittikten sonra rodoj süresinde makinanın tüm parçaları birbirine alışma işlemini tamamlıyor sonraki işlemde senin dediğin gibi makinanın motorunu açmak diye tabir edilen performansını yükseltme işlemi yapılıyor bu süreçler ne kadar iyi geçerse makinın titrşimi o kadar az olur yakıt sarfiatı düzgün hatta daha ekonomik olur maksimum hız aynı işlemi yapmayan makinaya göre daha yüksek olur ve en önemlisi makinası problemsiz uzun ömürlü olur 8)

falldown
06.Haziran.2011, 15:53
senin dedğiğinde hoş ama bizim makinalar hem cruiser hemde çin malı oldğu için bu dediklerinin pek işe yarayacağını sanmıyorum

arkadaşım söylediklerine hem katılıyorum hem katılmıyorum. cruiser yada superbike farketmez bence sonuçta mantık aynı.olayın gerçekleştiği yer silindir bloğu piston ve buna bağlı piston kolu krankmili dişli vs.vs. ama çinli makina bu yardırmayı kaldırırmı orasını bilemem :P sonuçta adamlar belkide artık demir tozlarını ergitip kalıplara döküp yapıolardır parçaları yada başka metallerle karıştırıp yapıolardır bilemem.yoksa sadece işcilik ucuz diye bu kadarda ucuz olamaz motor :D elimde kalır belkide yakında :D

celil abi belkide onların yağ değişim km si farklıdır bu süreye kadarda dişliler birbirini tanıyodur sonuçta km cinsinden bişey yazdığını hatırlamıyorum. bizim 2. yağ değişimimizde bin km de oluyo diye biliorum.senin dediğin gibi belkide bizim motorlarda 2. değişimden sonra yapmak gerekiodur ama ben şimdiden başladım motor 460km de yakında çıkar kokusu :D bunu yapmamdaki amacım hızlı gitmek için değil sonuçta keyif amaçlı 40-60km,bi yerden bi yere gitmek içinde 80 km falan geçmeyi düşünmüyorum ama gerektiğinde otoyolda kaçmak falan ani hızlanmalar için titremeden 130-140 a falan çıksın motor (zaten scooter gibi bişey 150cc-kullandıkca anlıyor insan :P ) isterim :D