PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni bir sorun / soru

Emre
27.Nisan.2012, 13:13
Arkadaşlar geçtiğimiz hafta sonu kuzuluk, sülüklü göl, sünnet gölü bölgelerini kapsayan 3 günlük ufak bir gezi gerçekleştirdik eşimle ve çok güzeldi :)

Sülüklü göle giderken orman yolundan çamurlar içerisinde (taşlı bir yol) motorsikletle yol aldık. Sonra İstanbul' a dönüş yolunda da baya bir bastım ve eve yaklaşınca düzenli tıkır tıkır bir ses duymaya başladım. Sanki lastiğe birşey sürtüyormuş gibi.

Neyse evin önüne park edince baktım ki ön fren kablosunun dışında olan plastik makaron soyulmuş ve lastiğe değiyor. Ses ondan dedim, çok önemli olmadığı için dışında ki plastik makaronu çıkardım.

Ancak ertesi gün farkettim ki sorun bu değil, 4. viteste giderken sanki bir şey bir şeye düzenli değiyormuş gibi tıkır tıkır bir ses geliyor. 5. vitese attığım zaman ses kesiliyor. Hatta 4. viteste giderken hızım düşşe bile (40' lara falan) ses devam ediyor ama diğer viteslerde herhangi bir ses yok.

Bunun sebebi ne olabilir? Çok korkuyorum :)

Bu kadar detaylı anlatmamın sebebi motoru taşlı yollarda zorlamakla dişlilere birşey olur mu? Birde sadece 4. viteste bir şey olması mümkün müdür? Motorun içini çok iyi bilmediğim için engin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

İnş. ciddi birşey yoktur. Bu arada 4. viteste dahil motorun gitmesinde herhangi bir problem yok. Aynı serilikte ve performansta, tatilden geldiğimden beri her gün kullanmaya devam ediyorum.

CELİL
27.Nisan.2012, 14:09
emere güzel gezi olmuş maşallah
soruna gelince sadece 4 üncü viteste yapması o vitesin dişlisinde bir sorun başlamış görünüyor servise göstermek lazım 4 üncü vitesde extra ani bir zorlama olduysa zarar görmüş olabilir kolay gelsin 8)

Emre
27.Nisan.2012, 14:37
emere güzel gezi olmuş maşallah
soruna gelince sadece 4 üncü viteste yapması o vitesin dişlisinde bir sorun başlamış görünüyor servise göstermek lazım 4 üncü vitesde extra ani bir zorlama olduysa zarar görmüş olabilir kolay gelsin 8)

Sağolasın abi, güzel geziydi gerçekten :)

Peki abi sadece 4. vitesin dişlisi değişir mi? Kaça mal olur? O dişlileri komple değiştirmek mi gerekir?

Birde abi dişli zarar gördüyse performansa yansımaz mı? Sadece böyle sürtme sesi olarak ses gelmesi ve performansta bir değişiklik olmaması normal mi?

İnş. birşey olmamıştır abi dişliye yaa, ağlarım gerçekten :)

Emre
27.Nisan.2012, 14:41
Bu arada eğer dişli zarar gördüyse (Allah korusun), ben kullanmaya devam ediyorum. Nasıl bir sorunla karşılaşabilirim en kötü? Bu şekilde kullanmak daha çok zarara yol açar mı? Ya da hızla giderken birden lastikleri falan kilitler mi? En kötü olabileceği bileyimde ona göre davranayım 8)

CELİL
27.Nisan.2012, 16:46
işallah dişli değildir tahmin yürütüyoruz kesin cevabı servis verir
şimdilik aşınmadan ses yapıyor olabilir kullanımda sorun olmaz ama zorlamamak lazım zayıf dişli hareket halindeyken kırılırsa arka tekeri kitleyebilir
Dişlileri takım satıyorlar ama geçen gün bir arkadaş tek değişirim diyen bir tamirciyle konuşmuştu ama fiat komplesi ile nerdeyse aynıymış fiat farkı olmayınca takım değiştirmek daha iyi çünki yeni dişliyle eski dişli birbirine alışması gerek ses yapabilir ayrıca yeni dişlinin karşısına denk gelen eski dişli zayıf olacagından ileride sorun açma ihtimali var kolay gelsin 8)

Emre
27.Nisan.2012, 16:56
Sağolasın abi, öğlen Ali Usta' ya gittimde kapalıydı, namaza gitmiş herhalde. Artık ilk fırsatta bir daha uğrayacam.

Emre
27.Nisan.2012, 18:23
Ali Usta' ya telefon açtım, dişliden diş kırmışsındır kesin diyor, idare etmek için 3' ten 5' e atarak kullanırsam sıkıntı olmaz gibi dedi. Canım sıkıldı ya baya, 500 - 600 arası diyor komple değişiklik için :(

Bu arada km. ilerlediği için başka şeylerde değişecek diyor motorda conta vs.. fiyat onun için net değil yani.

Diğer yaptıran arkadaşlar kaç liraya mal ettiler, tek dişli için ne fiyat aldılar yardımcı olurlarsa sevinirim.

dreamrocker
27.Nisan.2012, 18:38
Çok geçmiş olsun.[smilie=greencolorz:

demiratlı
27.Nisan.2012, 21:26
aynı sorun benim 3. vitesde var şimdilik 3. vitesi yok sayıyorum bakalım neler olacak :(

CELİL
27.Nisan.2012, 21:37
Ali Usta' ya telefon açtım, dişliden diş kırmışsındır kesin diyor, idare etmek için 3' ten 5' e atarak kullanırsam sıkıntı olmaz gibi dedi. Canım sıkıldı ya baya, 500 - 600 arası diyor komple değişiklik için :(

Bu arada km. ilerlediği için başka şeylerde değişecek diyor motorda conta vs.. fiyat onun için net değil yani.

Diğer yaptıran arkadaşlar kaç liraya mal ettiler, tek dişli için ne fiyat aldılar yardımcı olurlarsa sevinirim.

şanzuman sökünce komple dişliler değişiyor elden geçiyor 750 tl civarı tutuyor :(

Emix
27.Nisan.2012, 21:45
egerki 4. Dişlide problem varsa ayni dişliyi tornayada bi gotur yenisini yaptirmay ne kadar isteyecek acaba

Buyuk gecmiş olsun gaz fren şanzuman halim duman.. Motorun kalbi resmen..

serdarozgec
29.Nisan.2012, 00:27
ben komple şanzumanı değiştirtmiştim. benimde 3. vitesteyken bahsettiğin şekilde bir ses geliyordu. Celil abi'nin söylediği gibi aşındığından dolayı bu ses geliyor. şanzumanda 2 adet dişli var. birisinde 1 -3 - 5, diğerinde 2 -4 dişlileri mevcut. 3. vites arızalıyken ozamanlar ki motorcum kullanmamı, herhangi birşey olmayacağını, ilerleyen zamanlarda halledeceğini söylemişti. zincir - dişli takımını değiştirelim demişti. hallettik. motoru aldığım da 1. viteste de başlamıştı. başka bir motorcuya götürdüm, (burayı antiparantez belirtiyorum) o haldeyken bu şekilde uzun süre kullandığın ve zincirin olması gerekenden daha gergin takıldığı için 1. dişlini ve motor sağ bloğuda bozmuş dedi. dolayısıyla komple şanzuman, dişliler, hilal takımı, conta takımı ve sağ blok değişecekti. çok araştırdığım için fiyat listesi dün gibi aklımda;

1 - 3 - 5 dişli 150 tl
2 - 4 dişli 150 tl
hilal takımı 60 tl
conta takımı 30 tl
motor sağ blok 350 tl
işçilik (bu en önemlisi, rüyalarıma bile girmişti. motor parçalarını bir kovaya toplamışım motorcu motorcu geziyorum...) 150 tl. maaşallah ustam çok iyiydi.

yani toplam kargolar dahil (ali ustadan getirttim.) 900 kusur tutuyordu.

motosikletimi tamir eden ustanın motor ile ilgili yorumu şu oldu. motorun sol bloğuna bilye koymuşlar sağ bloğuna dandik bir malzeme. o yuzden sağ blok almana gerek yok, ben bunu tornada bilye yaptıracağım dedi. 50 liraya blok sorununu çözdük, eskisinden daha sağlam oldu. yani toplam maliyeti bana 600 kusure geldi.

eğer ki sorun şanzuman ile ilgiliyse o şekilde binmeye devam etme. birde zincirini kontrol et. zincirin alt tarafının boşluğu en en az 2 cm olmalı. çok gerginse o gerginliği aldır.

sonuç olarak; sadece 2 - 4. vites dişlin değişebilir. dişliyi tek olarak 150 liraya satıyorlar. birde conta takımı alırsın. 60 tl diyelim. 150 de ustaya desek, 40 ta öyle gitse 400 lira... umarım sorun dişlide değildir. geçmiş olsun.

Emre
29.Nisan.2012, 21:16
Serdar sağolasın bilgiler için çok aydınlatıcı oldu. Zaten yaptıracaksam direkt Ali Usta' ya giderim ama fiyatlardan haberim olsun istedim. Yaa ben motoru değiştirmeme kararı aldım onun için japon zincir falan taktırdım masraf yaptım ama böyle masraflar çıktıkça kafam karışıyor :(

Kapalı bir otoparkım olsa düşünmeden satıp hyosung gv250 alacam ama onuda alıp çürütmek istemiyorum. Buna canım sıkıldı açıkcası, bakalım artık 4. vitesi kullanmadan artık biraz idare edip sonra gidecem herhalde Ali Usta' ya, ya da belki havalar tam ısınmadan direkt giderim bilemedim.

Hayırlısı olsun artık, ne diyim motorumuda seviyorum aslında kafam karıştı yani :)

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Kimse arıza yaşamasın inş.