PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jikle?

Meph
21.Eylül.2012, 17:06
Motor sabahları çalışmamaya başladığından bir araştırayım dedim. Jikle ile ilgili birşeyler anlatılıyor sürekli ama tam olarak neresidir kimse söylememiş?

Birde sürekli 2 3 dakika rolantide çalıştırın ısınsın diyorlar, motoru çalıştıramıyorum ki rolantide bekliyeyim?

Lütfen biri bana jiklenin nasıl kullanıldığını anlatabilir mi? Forumda benzer başlıklar vardı ama kimse amatör için anlatmıyor.

cihan54
21.Eylül.2012, 17:12
sol dizinin hizasında siyah plastik bi parça var parmak kadar bi parça. yukarı aşağı hareket ediyor. yakıt deposu vanasının yan taraflarında kalıyor. onu yukarı doğru kaldır. yaylı bir mekanizmaya bağlı. Onu yukarı çektiğinde motor zengin karışım yaparak soğuk havada yanmayı kolaylaştırıyor. Senin sıkıntın da buradan kaynaklanıyor. ilk çalıştırmadan önce jikleyi çek, motor ısınana kadar jiklede çalışsın 2-3 dk. Sonra jikleyi indir devam et...

Meph
21.Eylül.2012, 17:23
ben birkere yanlışlıkla ona dokunmuştum motor stop ediyordu. aşağımı indirdim yukarımı kaldırdım hatırlamıyorum.

hocam diyorsunki onu çektiğim zaman marşa bastığımda direk çalışacak mı? çünkü benim sorunum direk çalışmamakla alakalı

cevabın için teşekkür ederim bu arada

CELİL
21.Eylül.2012, 17:28
sol dizinin hizasında siyah plastik bi parça var parmak kadar bi parça. yukarı aşağı hareket ediyor. yakıt deposu vanasının yan taraflarında kalıyor. onu yukarı doğru kaldır. yaylı bir mekanizmaya bağlı. Onu yukarı çektiğinde motor zengin karışım yaparak soğuk havada yanmayı kolaylaştırıyor. Senin sıkıntın da buradan kaynaklanıyor. ilk çalıştırmadan önce jikleyi çek, motor ısınana kadar jiklede çalışsın 2-3 dk. Sonra jikleyi indir devam et...

tşk. cihan

ufak bir ek jiklenin çalışma yönü yukarı doğru değil aşağı doğru
yani
yukarıda kapalı
aşağıda açık 8)

CELİL
21.Eylül.2012, 17:32
ben birkere yanlışlıkla ona dokunmuştum motor stop ediyordu. aşağımı indirdim yukarımı kaldırdım hatırlamıyorum.

hocam diyorsunki onu çektiğim zaman marşa bastığımda direk çalışacak mı? çünkü benim sorunum direk çalışmamakla alakalı

Merhaba gökhan :)
kontagı aç jikleyi aşagı doğru bastır ( aç ) çok hafif gaz ver marşa bas
motor çalıştıktan 2-4 dakika sonra jikleyi terar kapat motor stop ederse daha ısınmamış demektir tekrar jikleyi açarak çalıştır kısa süre sonra kapat jikle açıkken yola çıkma kolay gelsin 8)

cihan54
21.Eylül.2012, 17:42
Kimin öğrencisi :mrgreen:

yukarı aşağı olayını da çözer elbet. mandal gerildiğinde jikle açık işte :cheesy:

Meph
21.Eylül.2012, 17:45
çok teşekkür ederim abilerim. yarın sabah deneyeceğim

drizzt
22.Eylül.2012, 11:52
Bende de ufak bir tecrübe.. Bi kere depoyu fuullediğimde jikleyi açık unutmuşum. Egzos filan aşırı agresif ses yapıyor sürekli pat etmeler filan. Performans canavar oluyor. Ama ana depo ile 124 km gidiyor :D :D

ozguralic
22.Eylül.2012, 13:44
Bende de ufak bir tecrübe.. Bi kere depoyu fuullediğimde jikleyi açık unutmuşum. Egzos filan aşırı agresif ses yapıyor sürekli pat etmeler filan. Performans canavar oluyor. Ama ana depo ile 124 km gidiyor :D :D

bujilerini kontrol ettin mi?

drizzt
22.Eylül.2012, 16:56
Herşeyi sıfır ayarlatmıştım. tamamen jikleden olan bişey. Kaldırdım tekrar doldurdum depoyu. Sorunsuz devam

ozguralic
23.Eylül.2012, 04:38
demek istediğim jikle ile yol yaptıktan sonra bujilerin kurum bağlamış olabilir. Hele de bir depo benzini tükettikten sonra kesin bişeyler vardır.

kartezyenx
04.Şubat.2013, 18:18
ben birkere yanlışlıkla ona dokunmuştum motor stop ediyordu. Aşağımı indirdim yukarımı kaldırdım hatırlamıyorum.

Hocam diyorsunki onu çektiğim zaman marşa bastığımda direk çalışacak mı? çünkü benim sorunum direk çalışmamakla alakalı

motor jikleye ihtiyaç duymazken soğuk değilken jikleyi açarsan stop eder motor soğukken jikle açılır

DR.ALP
04.Şubat.2013, 18:52
izzet yine nostalji takılıyosun abicim:?:8)

kartezyenx
07.Şubat.2013, 20:56
izzet yine nostalji takılıyosun abicim:?:8)

niye yaf....

CELİL
07.Şubat.2013, 22:16
niye yaf....
cevap yazdığın konunun son mesaj tarihlerine dikkat etmiyorsun eski konulara cevap yazıyorsun buradaki son mesaj 23-09-2012 de yazılmış 8)