PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dd250e-10 balansör sorunu.

MuhendisXY
07.Kasım.2012, 13:40
Arkadaşlar öncelikle siteye yeni üye oldum. Bütün arkadaşları şahsım adına herkese merhaba diyorum.
Motor ehliyetimi alalı 6 ay kadar oldu daha önce scooter kullandım. Fakat motorun asıl güzel yanının vitesli uzun yol motoru kullanmak olduğunu farkettim. :)
Şimdi Spyder 250E-10 / Alev Desenli motoru gri olan modelini istiyorum fakat 2011 modellerde bu var. 2. el olarak alacagım.
Sorunum forumda kafama takılan fakat tam olarak cevaplanmamış balansör olayı.

1.Spyder 250E-10 hangi modellerinde bu balansör olayı çözülmüş hangisini almam lazım.
2.Ve en son olarak alırken motorun nelerine dikkat etmem lazım.

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. SAYGILAR hobici arkadaşlarım.

cihan54
07.Kasım.2012, 13:53
Yanlış hatırlamıyorsam 2011 ikinci yarısından itibaren balansör var. Fakat siyah motoru var. Gördüğümüz kadarıyla yeni gelen kasalarda yani 2012 son seri kasalarında alevsiz desenli ve balansörlü olsa da gri motorlu olanları da var.

Nelerine dikkat etmen lazııııımm.. güzel soru... "Masrafı var" olarak; vites geçişlerini kontrol etmen lazım. Sıkıntılı olabilir. Egsoz dumanına dikkat etmen lazım, motorun kullanım karakterini bundan anlayabilirsin. "Geçmişi kötü" olarak; depodaki yan çiziklere ve peglerin üzerindeki kaynak izlerine bakman gerekir. Paslanmalara ve darbelere dikkat etmen gerekiyor. Kullanım esnasındaki sarsıntı, zırıltı ve aşırı titremelere dikkat etmen gerekiyor. Mümkünse yakışını kontrol et, bu da senin adına hayırlı olur 8)

Fakat, spyder'larda çok da ince eleyip sık dokumana gerek yok aslında. Büyük çoğunluğu temiz kişilerce temiz kullanılmış oluyor... 8)

MuhendisXY
07.Kasım.2012, 13:59
Cihan öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür derim gerçekten aydınlatıcı oldu.
Bir şey daha danışmak isterim az once bir motor sahibiyle gorustum. Arkadaşın motoru aradıgım ozellıklerde bır motor fakat motorun hız ibresi 140 km/s arkadas en fazla 120 km/s ı gormus 100den sonra ugultu baslıyormus ve 120 de cok tıtresım bir ugultu artıyormus bu normal mı?

Aklıma takılacagına sormayı yegelerım Ben.Kullananlar bılır dıye. DD25010-E ıcın ön ve arka olmak uzere uzun yoldakı koltuk rahatlıgı nasıl? Sonucta uzun yoldakı koltuk rahatlıgıda cok onemlı.

CELİL
07.Kasım.2012, 14:08
Merhaba Güven aramıza hoş geldin :)
cihan arkadaşım güzel açıklamış ek olarak

konuştuğun arkadaşın motoru blansörsüz olmalı o modeller için normal
blansörlü olan modellerde öyle bir durum yok 8)

MuhendisXY
07.Kasım.2012, 14:12
Hoşbulduk :)
Ozaman 2012 modelden sasmamakta yarar var. Alev desenlı cok daha hos gorunuyor.
Birde Celil bey DD25010-E ıcın ön ve arka olmak uzere uzun yoldakı koltuk rahatlıgı nasıl? Sonucta uzun yoldakı koltuk rahatlıgıda cok onemlı.

cihan54
07.Kasım.2012, 14:58
Kendi adıma konuşmam gerekirse, uzun yolda koltuk olarak gayet rahat, amortisörlerle oynamadıkça ve lastik havalarını standart değerinde tuttukça; özellikle spyder için konuşuyorum, konforu bir chopper için gayet iyi.. Ki ben balansörsüz kasa kullanıyordum. 8)

mrtckrt
07.Kasım.2012, 15:07
Birde Celil bey DD25010-E ıcın ön ve arka olmak uzere uzun yoldakı koltuk rahatlıgı nasıl? Sonucta uzun yoldakı koltuk rahatlıgıda cok onemlı.

Aramıza hoşgeldin her ne kadar foruma ortalama 1/1.5 yıldır üye olsam da motorumu alalı henüz 3 hafta oldu bende aynı sen gibi özellikle alev desenli olanından istiyordum ve ne yalan söyliyim her ne kadar balansörün faydaları yadsınamayacağını bilsem de siyah motor bloğu da çok içimi açmıyordu motoru satan adamla en önce onu söyledim adam elinde bulunan 350 e6 nın alev desenli çamurluk ve deposunu benim motora taktı ve sonradan öğrendiğim 2012 nin ikinci yarısı gelen motorlarda gri motor bloğu takmışlar :) yani sıfır alırsan istediğin görünüşe ulaşabilirsin :p

CELİL
07.Kasım.2012, 15:41
spyder sert yapılı bir makinadır görüldüğü üzere görselinde arka amortisör yok ama gizli arka lastiğin altından saşeye küçük iki amortisörü vardır bu amortisörlerde konfor değil darbe emicidir bu yüzden çok konfor bekleme ama bence sürücü için sıkıntısız ama artçı için daha rahatsız bir koltugu vardır
bu konuyu aşagıdaki linkte tartışmıştık oradanda bakabilirsin 8)

http://www.regalraptor.net/forums/showthread.php?t=6661&page=4

Black
07.Kasım.2012, 15:45
mühendisxy öncelikle hem meslekdaş hemde spyder konusunda aynı soruları düşünüyoruz sanırım .. Bende motoru balansörlü almak istemekle birlikte aynı zamanda motor bloğunun gümüş renkli olmasını istiyorum fakat bu arkadaşımızında söylediği gibi 2012 yarı yıl sorası olanlarda var sanırım . Benimde ek olarak sormak istediğim 3 soru var

1) siyah motor bloğunu gümüş rengi boyata veya kaplatabilir miyiz ?
2) balansörlü motor balansörsüze göre ciddi bir fark gösterir mi
3) balansörlü motor titreşimi azaltma artısının yanı sıra herhangi bir eksisi varmı ?
Bilgi sahibi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Teşekkürler 8)

MuhendisXY
07.Kasım.2012, 15:57
Vallah Celil abi şimdi o zaman 2012 sonunda cıkan modellerden ya 2.el bakacagız yada sıfırını alacagız. :)
Spyder 250E-10 Motor fıyatları suan yaklasık 7000 tl ye akdar gerılemiş. Gördugum kadarı ıle.
Artçı oturdugu koltuk ıse sansıma burda cok ıyı bır dosemecı var. Sagolsun burda esımın scooteruna ve yakın arkadasımın battal boy motorunun dosemesını harıka bır sekılde yaptı orjınalınden farksız olarak. Eger cok sıkıntı olarak gorursek ufak bır degısıklık yaptırabılırız.

CELİL
07.Kasım.2012, 16:08
mühendisxy öncelikle hem meslekdaş hemde spyder konusunda aynı soruları düşünüyoruz sanırım .. Bende motoru balansörlü almak istemekle birlikte aynı zamanda motor bloğunun gümüş renkli olmasını istiyorum fakat bu arkadaşımızında söylediği gibi 2012 yarı yıl sorası olanlarda var sanırım . Benimde ek olarak sormak istediğim 3 soru var

1) siyah motor bloğunu gümüş rengi boyata veya kaplatabilir miyiz ?
2) balansörlü motor balansörsüze göre ciddi bir fark gösterir mi
3) balansörlü motor titreşimi azaltma artısının yanı sıra herhangi bir eksisi varmı ?
Bilgi sahibi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Teşekkürler 8)
1- motoru söktürdükten sonra özel ısısya dayanabilen boyalar var istediğin renge boyayabilirsin ama üzerinde olmaz
2-ben biraz titreşime rağzıyım dersen kullanan birçok kişi var ama blansörlü makinalar daha dayanıklı ve rahat
3-blansörlü makinalarda motor bloğu eskilere göre alt kısmı 1 cm kadar daha geniş ve iç aksamları parçaları revize edildi iyileştirildi

CELİL
07.Kasım.2012, 16:13
Vallah Celil abi şimdi o zaman 2012 sonunda cıkan modellerden ya 2.el bakacagız yada sıfırını alacagız. :)
Spyder 250E-10 Motor fıyatları suan yaklasık 7000 tl ye akdar gerılemiş. Gördugum kadarı ıle.
Artçı oturdugu koltuk ıse sansıma burda cok ıyı bır dosemecı var. Sagolsun burda esımın scooteruna ve yakın arkadasımın battal boy motorunun dosemesını harıka bır sekılde yaptı orjınalınden farksız olarak. Eger cok sıkıntı olarak gorursek ufak bır degısıklık yaptırabılırız.
şu an sezon kapandıgı için sıfır makinalar en taban fiyata indi sıfır alacaklar için en avantajlı zaman
ikinci ellerde fiyat biraz daha esneyebilir ama spyderde pek fazla değişim olmaz
döşemeci ustan olması senin için avantaj istediğini yaptırabilirsin 8)
ayrıca eşininde motoru olması çok güzel ailece motorcu harika 8)

Black
07.Kasım.2012, 16:29
alır almaz zincir değişmesi gibi bi gereklilik varmı genelde fabrika çıkış zincirin değişmesi gerekli diyorlar birde spyder kullanıcılarının ön frenden gelen sesle ilgili çok büyük sıkıntıları varmış hatta bu konuda sefaköydeki ismini vermek istemediğim ***land firmasına dava açıpta değiştirten bile olmuş siz bu gibi bir ses veya zincir vurma sorunuyla karşılaştınız mı veya bir bilginiz varmı ?

MuhendisXY
07.Kasım.2012, 16:29
Benim korktuğum konu aslında eşim bu motoru görünce sürmek isteyecek, E sürerse de sürekli sürmekte isteyebilir e dolayısıyla ondan değerli değil ama motoruma da göz koyabilir. ALLAH KOLAYLIK VERSİN BANA NE DİYİM :D

CELİL
07.Kasım.2012, 16:50
Benim korktuğum konu aslında eşim bu motoru görünce sürmek isteyecek, E sürerse de sürekli sürmekte isteyebilir e dolayısıyla ondan değerli değil ama motoruma da göz koyabilir. ALLAH KOLAYLIK VERSİN BANA NE DİYİM :D
evet işin birde o tarafı var ve en zorlu tarafta o allah kolaylık versin :mrgreen:8)

cihan54
07.Kasım.2012, 16:55
alır almaz zincir değişmesi gibi bi gereklilik varmı genelde fabrika çıkış zincirin değişmesi gerekli diyorlar birde spyder kullanıcılarının ön frenden gelen sesle ilgili çok büyük sıkıntıları varmış hatta bu konuda sefaköydeki ismini vermek istemediğim ***land firmasına dava açıpta değiştirten bile olmuş siz bu gibi bir ses veya zincir vurma sorunuyla karşılaştınız mı veya bir bilginiz varmı ?

Doğrudur. ön fren diski ve zincir konusunda sıkıntısı var spyder'ın.. Ses olarak.

CELİL
07.Kasım.2012, 17:07
ben sıfır aldım 8500 km orjinal jinciriyle dolaştım ve satarken keyfe keder alan arkadaş ugraşmasın diye o zincir takdırdım öyle verdim
spyder in zincir boyu tüm motorlardan çok uzun ve dolayısı ile esneme payı daha fazla esneyincede ara ara zincir koruma muhafazasına değiyor hafif ses yapıyor
ön fren balataları bazen ufak ufak ötme sesi yapıyor balatanın kalitesizliginden ama tutuşunda sorun yok balatanın yenisi 20-25 tl rahatsız olan değiştiriyor 8)

Black
07.Kasım.2012, 20:10
Her zamanki gibi noktayı koymuşsun Celil abi çok teşekkürler ;)