PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : zincir

rr250e9kırmızı
26.Mart.2013, 20:14
merhaba arkadaşlar aklıma küçük bir soru takıldı danışayım dedim bu bizim motorların zincirini değiştiren arkadaşlar neye göre değiştiriyorlar zinciri yani kopuyoda mı değiştiriyolar yoksa hangi sıkıntı göze çarpıyoda değiştirmek icap ediyor bilgisi olan var mı

Emrehan
26.Mart.2013, 20:27
Mustafa bizim motorların orijinal zincirleri çok kaliteli değil. Esneme yapabiliyor; zincir ayarı yapmak için arka teker geriye çekildikçe zincir zaman içinde esnemeye devam ediyor ve artık arka tekeri geriye çekecek boşluk kalmıyor. Böyle bir durumda zincirden bakla eksiltilebilir; kısaltılabilir ama o da pek tavsiye edilmiyor. Bu durumda değişim yoluna gidilebiliyor.

Veya yukarıda söylediğim gerçekleşmeden tedbiren kaliteli zincirle değiştiriliyor.

Bir de O-ringli denen zincirlerin çok daha sağlıklı olduğu hep söyleniyor. Bu zincirlerde baklaların birbirine temasını engelleyen kauçuk veya yumuşak metalden O-ringler var. Bu sayede zincirin sesi de, aşınması da minimuma iniyor; metali de kaliteli olduğundan esneme sorunu da büyük ölçüde ortadan kalkıyor. :cheesy:

rr250e9kırmızı
26.Mart.2013, 20:29
o zaman abicim zincir esneyipte tekeri geri çekmeler başladıysa o zincir değişmelimi yani ?

Emrehan
26.Mart.2013, 20:37
o zaman abicim zincir esneyipte tekeri geri çekmeler başladıysa o zincir değişmelimi yani ?

Valla Mustafa aslına bakarsan tekeri çekecek yer kalmayana kadar götürür bence. Ben kopup da yolda bırakan zincir duymadım şimdiye kadar.

ağfndrdm
26.Mart.2013, 21:34
abiler orilingli zincir favorim
5 bim km oldu kullanalı hala esneme yok
tabi her 200 300 km de temizleyp yağlıyorum onunda etkisi olabilir

rr250e9kırmızı
26.Mart.2013, 21:48
anladım abicim teşekkür ederim o zaman gitsin gittiği yere kadar :)

marlox
27.Mart.2013, 10:13
bu zincir temizleyip yağlama olayını nasıl yapıyorsunuz kolay yolu varmı???

ağfndrdm
27.Mart.2013, 10:15
bu zincir temizleyip yağlama olayını nasıl yapıyorsunuz kolay yolu varmı???

Cify ayak yada sehban varsa

marlox
27.Mart.2013, 10:26
peki yoksa???

ozguralic
27.Mart.2013, 10:43
eğer sehpa yoksa iki tane tuğla bulup arka çatalın altına dikkatlice yerleştiriyorsun. teker havada kalıyor

ama ben ziciri komple söküp mazota yatırıp bekletiyorum. bütün çamuru tortusu akıyor, sonra tekrar takıp sprey ile yağlıyorum. motoru 1 mt. ileri geri yaparak her tarafını yağlayabilirsin yardımsız şekilde motor yerdeyken.

marlox
27.Mart.2013, 10:54
hmmm çok uğraştırır o yaa :D

en iyisi cengiz abiye gidip halletmek :D

adam taş mı yesin yaa :D