PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spyder - Yakıt Problemi (Çok Yakıyor)

DorukAtak
05.Temmuz.2013, 23:53
Herkese selamlar, motorsiklet konusunda yeniyim spyder ilk motorum çoğu teknik terimleri ve sorunların nedenlerini malesef bilmiyorum bu yüzden motorcuya gitmeden önce siz tecrübeli abilerime sormak benim için en iyisi diye düşündüm. Spyderim çok az yakıyor diye hava atarken sanırım Nazar değdi, geçenlerde yoldayken 180km de yakıtım bitti ve yolda kaldım yedek depo ile benzinliğe gittim ve depoyu doldurdum 40 tl ye doldu, 80 km yol yaptıktan sonra tekrar depoyu doldurdum ve 30 tl ye doldu çok ciddi bir artış var bunun nedeni nedir ne yapmam gerek ne tavsiye edersiniz, şimdiden teşekkürler :|

cihan54
06.Temmuz.2013, 00:03
Karbüratör ayarını ve subap ayarını kontrol ettir.. Sorunun çözüleceğini düşünüyorum..

Bugra
06.Temmuz.2013, 03:58
Dostlar benim de daytonam rodajda daha ama bir depo ile 170 km yol yaptı daha 230 km de motor bu normal mi?

cihan54
06.Temmuz.2013, 04:10
Dostlar benim de daytonam rodajda daha ama bir depo ile 170 km yol yaptı daha 230 km de motor bu normal mi?

Motor rodajda standart değerlerden fazla yakabilir, normaldir. Fakat söylediğin değer dediğin gibi fazla. Senin için de aynısı geçerli, ayarlar biraz kurcalanabilir 8)

korhan_751
06.Temmuz.2013, 10:23
bu sübap ayarı denilen şeyin yapılması basit birşey mi ? egsozları yaptırdıktan sonra benimde ihtiyacım var sanırım

AyhanBağcı
06.Temmuz.2013, 12:40
350 spyder var bende 10litre benzin ile şehir içi 220-230km şehirler arası 270-285km arası kullanıyorum..

iyi günler..

snopy413
06.Temmuz.2013, 13:45
Benim spyderim şehir ici 50 tl 300 km götürüyor hem egsoz lar full acık olduğu halde arkadaşlar ama servis bakımlı

Rona
07.Temmuz.2013, 00:27
Nasııııııııııııııııııııııııııııııııııııl yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii........................: ? :? :?

Herkez sitenin eskileri şahit rodaj modaj hak getire ben 350 daytona ile depodaki benzinin son damlasına kadar 380 km yaptım gerisini bilmem .Sizin motorlarda bir ayarsızlık var.İyi bir ustaya baktırın ustalar genelde bu konuya "amaaaan parası çok nasıl olsa versin benzin parasını zevkin tasarrufumu olur"diye düşünüyor ve pek iplemiyorlar açıkçası.Gittiğiniz servislere ısrarla fazla yakıyor diye çemkirin.Hemde sağlam çemkirin ki gerekli ayarları yapsınlar.

Konu dışı olarak ta...................

Bundan 3-4 sene evveline kadar Regal Raptorlar gariban chopperıydı parçalar ve servis ücretleri gayet uygundu en ağır bakımları 100 tl yi geçmez iken ne hikmetse satmaya başladığında masrafları racing makinaları geçti.Aaaaaaah paranın tatlı yüzü....

Ben 40 yaşındayım kendimi bildiğim bileli motorlu veya motorsuz 2 tekerin üzerindeyim,ŞU ÜLKEDE MOTOSİKLETİN BİR ULAŞIM ARACI OLDUĞUNU ve trafik kanununda yeri olduğunu aradan geçen onca zamana karşı ,yaşadığımız şu günlerde bile idrak eden yok.Yani bir arpa boyu dahi yol alınamadı caanım ülkemde.

Motosiklet hep zibidi,serseri ve zengin züppelerinin kullandığı bir araç olarak beyinlerde empoze edilip öyle kaldı.Halbu ki ekonomikliği,havayı az kirletmesi,yer tasarrufu,zaman tasarrufu nedeniyle Uzakdoğu ve Avrupa da motosiklet kullanımı devlet teşviki altında.Biz bu günleri ne zaman göreceğiz acaba(ben göremeyeceğim gibi geliyor ammmaaa)................

DorukAtak
07.Temmuz.2013, 00:58
Bu gün ustama motoru götürdüm yakıt ile alakalı şikayetimden bahsettim hava filitresine motorun ayarlarına vs. baktı herşeyin normal olduğunu ve benim yanlış kullanmamdan kaynaklandığını söyledi :) gerçekten benim devirsiz kullanmamdan kaynaklımı yoksa motordamı emin olamıyorum bu gün daha devirli kullanmaya çalıştım 80 km ' de 15 tl yaktı

Rona
07.Temmuz.2013, 02:31
Bu gün ustama motoru götürdüm yakıt ile alakalı şikayetimden bahsettim hava filitresine motorun ayarlarına vs. baktı herşeyin normal olduğunu ve benim yanlış kullanmamdan kaynaklandığını söyledi :) gerçekten benim devirsiz kullanmamdan kaynaklımı yoksa motordamı emin olamıyorum bu gün daha devirli kullanmaya çalıştım 80 km ' de 15 tl yaktı

Yav sevgili arkadaşım ne kadar yanlış kullanabilirsin ki en yanlış şekilde kullansan dahi bu motor bir depo benzinle en az 230-250 km yapması lazım.

Bazı ustalarda ne Allah korkusu kalmış,ne insaf ,ne ciğer,ne ar,ne namus, vs.vs...

Anlamayana yasla gitsin mantığı.Bu düşünceyi ve mantığı ölümden sonraki boyutta ne şekilde savunabilecekler onu merak ediyorum.Yerlerinde olmak istemezdim brrrrrrrrrrrrrrrr...........

marlox
08.Temmuz.2013, 10:53
kardeşim hava filtren bile yerinden çıkmış olabilir yada bujilerin düzgün çalışmıyordur yada dedikleri gibi karburatör lerini ve sübaplarını kontrol ettirmen gerek...

yukarda bir arkadaşta egsozdan sonra sübap ayarı falan demiş yok kardeşim bizim motoerlarda egsozdan sonra sadece rolantiyi çok az yükseltiyorsun ayara gerek kalmıyor...

CELİL
08.Temmuz.2013, 11:32
buğra hesabını litre üzerinden yap doğru hesap olur daytonanın deposu diğerlerinden daha az yakıt alıyor genel olarak 20 tl benzinle 90 - 100 km gider 100 km de ortalama 4 lt yakar 8)

korhan_751
08.Temmuz.2013, 12:26
Arkadaşlar dün şileye gittim. motorda acayip bir dengesiz çalışma olayı var. 50 liralık benzin koydum ve yedek depo hariç 190 km yol gittim sonra yedek depoya geçtim. motor 110 km hıza kadar zor çıkıyor, 110 km hızı geçmiyor. hafif bir gaz yememe olayı var sanki. yokuşlarda çekiş acayip bir şekilde düşmüş durumda.

-Motor 5000 km de
-2012 350 cc daytona
-komple açık egsoz var.

sizce ben ne yapabilirim bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir, özellikle celil abi senin fikirlerini bekliyorum ?

ozguralic
08.Temmuz.2013, 12:49
Arkadaşlar dün şileye gittim. motorda acayip bir dengesiz çalışma olayı var. 50 liralık benzin koydum ve yedek depo hariç 190 km yol gittim sonra yedek depoya geçtim. motor 110 km hıza kadar zor çıkıyor, 110 km hızı geçmiyor. hafif bir gaz yememe olayı var sanki. yokuşlarda çekiş acayip bir şekilde düşmüş durumda.

-Motor 5000 km de
-2012 350 cc daytona
-komple açık egsoz var.

sizce ben ne yapabilirim bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir, özellikle celil abi senin fikirlerini bekliyorum ?

Yağ değişim zamanın gelmiş olabilir.

korhan_751
08.Temmuz.2013, 13:08
bakımı 4500 km de ali ustada yaptırdım daha 3 hafta.

bugün gidicem ali ustaya ama endişeliyim umarım çözülebilir birşeydir

CELİL
08.Temmuz.2013, 13:41

-Motor 5000 km de
-2012 350 cc daytona
-komple açık egsoz var.

Korhan bir arıza olduğunu sanmıyorum aldığın yakıt kalitesiz olabilir birde çok sıcak havalarda ve yüksek rüzgarda makinaların çekişi düşüyor ve sürekli yüksek vererek gitmeye çalışıyoruz fazla yakıyor (bu olaylar dün edirneden dönerken bana oldu ) sen yine ali ustaya göster kontrol etsin 8)

korhan_751
08.Temmuz.2013, 14:06
kesinlikle bir gariplik var. yolda gitmiyor sanki motor.

korhan_751
08.Temmuz.2013, 15:14
bide şunu belitmek istiyorum. düz otobanda 5. vites 100 km hızla giderken. otoban hafif rampalaşınca 5. vitesteki hızım 70 km hıza kadar düşüyor gazı sonuna kadar köklememe rağmen.

Rona
08.Temmuz.2013, 16:34
bide şunu belitmek istiyorum. düz otobanda 5. vites 100 km hızla giderken. otoban hafif rampalaşınca 5. vitesteki hızım 70 km hıza kadar düşüyor gazı sonuna kadar köklememe rağmen.
Gazı köklediğinde selenin alt kısmından bir uğultu sesi geliyormuydu hiç farkettin mi?

korhan_751
08.Temmuz.2013, 17:28
hayır fark etmedim öyle bir ses. egsozlardan çıkan ses çok tuhaf sanki motorun benzini bitiyormuş gibi bir ses çıkıyor egsozlardan.

Rona
08.Temmuz.2013, 17:50
hayır fark etmedim öyle bir ses. egsozlardan çıkan ses çok tuhaf sanki motorun benzini bitiyormuş gibi bir ses çıkıyor egsozlardan.
Uğultu sesi yoksa motor havayı iyi alıyor demektir.Bahsettiğin durumda ilk bakman gereken şey bujiler olsun.Buji başları büyük ihtimalle simsiyah kurum bağlamıştır.Deformasyon yoksa tel fırça ile temizle veya en iyisi değiştir.Buji başlarını çıkar, marşa bastığında bir tornavidayı başlığın içine sok her ikisinide dene kıvılcım atıyor mu.ateşleme ve bujilerde sorun yoksa karbüratör de sorun aranabilir.Çünkü motorun havayı çok benzini az alıyor sanki.Son olarak ta jikle kolu ne pozisyonda farketmeden aşşağıya inmişte olabilir.

korhan_751
08.Temmuz.2013, 18:01
jikleyi kontrol ettim, umarım bujilerdendir bende öyle tahmin ediyorum. hava filtresinide kontrol edicem sele altındaki kablolar önünü kapamışmı diye. yağınada baktırcam motorun fazla koyulan yağda motoru boğabiliyor. son olarak ise baskı balataya ve fren balatalarına baktırcam. baskı balata bitmek üzere olabilir yada önceki bakımda taktırdığım fren balataları arka lastiği kasıyor olabilir.

Rona
08.Temmuz.2013, 18:23
jikleyi kontrol ettim, umarım bujilerdendir bende öyle tahmin ediyorum. hava filtresinide kontrol edicem sele altındaki kablolar önünü kapamışmı diye. yağınada baktırcam motorun fazla koyulan yağda motoru boğabiliyor. son olarak ise baskı balataya ve fren balatalarına baktırcam. baskı balata bitmek üzere olabilir yada önceki bakımda taktırdığım fren balataları arka lastiği kasıyor olabilir.
Hava girişinde sıkıntı olsaydı filtre kutusunun oradan uğultu sesi gelir.Debriyaj balatasında olsaydı motor aşırı devir alır çekiş olmazdı yada en güzeli 4. veya 5.vitese tak ön veya arka freni sık gaza yavaşça asılarak debriyajı kaldır. debriyajı kaldırdığın zaman motor hala çalışıyorsa balata bitiktir,stop ettiyse sağlamdır.Bence problem elektriksel ve yakıt sistemi kaynaklı.....

korhan_751
08.Temmuz.2013, 18:25
bu dediklerinin hepsini deniyeceğim çok sağol fikir verdiğin için. sonucuda paylaşıcam burdan çok can sıkıcı bir durum.

korhan_751
09.Temmuz.2013, 13:09
ali ustaya gittim bir çift buji alıp taktırdım. sol bujim patlamış bu yüzden motor çok yakıp az gidiyormuş.

Rona
09.Temmuz.2013, 13:21
ali ustaya gittim bir çift buji alıp taktırdım. sol bujim patlamış bu yüzden motor çok yakıp az gidiyormuş.

Bingoooo....:D:D

Sorunun çözülmesine sevindim.

MuhendisXY
09.Temmuz.2013, 17:13
Arkadaslar bundan 1 ay once ortalama 70 km/s hızla Olumsuz hava kosullarından (Ruzgar yandan ve oncepeten vuruyordu) saatte 60 km/s ruzgara karsı Edırneden Çanakkaleye gıttım. Yaklaşık 230 km yol yaptım 30 tl yakıtla bılgınıze.
:)
Yazmayı unuttum benım motor 2006 mode 250E-9b saygılar