PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustalardan çaylağa yardım..

centaur
28.Mart.2014, 02:41
Abi olsun kardeş olsun usta olan herkese açık sualler;

* 370 km ulaştım bir depo benzini içti (250 cc Spider) Rodaj dönemi için normal midir? Çaylaklık etkisi var mıdır?

*Basmıyorum ilk 1000 km kurallarına sadık kalıyorum fakat şu ana kadar motorum 80 i geçmedi. Rodajın etkisi midir? Motorda yada bende mi bir sıkıntı var?

* Rolanti ayarını normalden biraz yüksek kullanıyorum sakıncalı mıdır? Viteslerin geçmesinde sıkıntı yaratır mı? Rolanti ayarı nasıl olmalıdır? Hava şartlarına göre değişiklik yapmalı mıyım?

* Çaylak olduğumdan ötürü debriyaj ayarı anamı ağlatıyor:) Bir türlü ideal kıvamı bulamadım. İdeal ayarı nasıl yapmalıyım? Sıkı mı olmalı ?

* 3-4 gündür bir ince ses geliyor özellikle 3 ve 4 ncü vitese attığımda.. Bazen vurma gibi oluyor ses,sanki altında bir şey vuruyor.. Fakat daha çoğunlukla gevşemiş bir vida pulunun vızıltısı gibi.. Kontrollerimi yaptım gevşemiş vidam yok.. Ne olabilir ? Profesyonel yardım almalı mıyım?

* Kasislere,kavşaklara ,dönemeçlere yaklaşırken yavaşlamak için vites küçültüyorum fakat bazen birinci vitese girerken katur-kutur sesler geliyor.. Elimi debriyajdan kademeli ayırıyorum.. Bazen arka frene basarken vites küçültüyorum ondan mıdır? En bilinçli usül nedir?

http://www.regalraptor.net/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=424

http://www.regalraptor.net/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=424

Rona
28.Mart.2014, 11:35
Merhaba.....

Çoğu soruya zaten sen cevap vermişsin biraz katkıda bulunmak yeterli olacak

* 370 km ulaştım bir depo benzini içti (250 cc Spider) Rodaj dönemi için normal midir? Çaylaklık etkisi var mıdır?

- Rodaj dönemi için iyinin de iyisi 300 km bile iyi....

*Basmıyorum ilk 1000 km kurallarına sadık kalıyorum fakat şu ana kadar motorum 80 i geçmedi. Rodajın etkisi midir? Motorda yada bende mi bir sıkıntı var?

- 5.viteste ve gazı sonuna kadar açmana rağmen 80 km yi geçmiyorsa sıkıntı vardır rodajla alakası yok karbüratörü kontrol ettir.120 ye kadar rahatlıkla çıkması gerek

* Rolanti ayarını normalden biraz yüksek kullanıyorum sakıncalı mıdır? Viteslerin geçmesinde sıkıntı yaratır mı? Rolanti ayarı nasıl olmalıdır? Hava şartlarına göre değişiklik yapmalı mıyım?

- Rolanti ayarını yüksek kullanman biraz fazla sarfiyat demektir vitese etkisi yoktur.Yüksek rolanti yaz mevsiminde hararet sorunu yapabilir.Ayarını kış mevsimi arttırırsan motorun ilk çalışması daha rahat olur

* Çaylak olduğumdan ötürü debriyaj ayarı anamı ağlatıyor Bir türlü ideal kıvamı bulamadım. İdeal ayarı nasıl yapmalıyım? Sıkı mı olmalı ?

- İdeal debriyaj ayarı ne çok yumuşak ne de sert olmalı.Gerçi ayar kişiden kişiye değişir ama.......Önemli olan çok yukarıda kavramaması aksi halde balatayı sıyırabilirsin.Bir ustaya ve bilene ayarlat 1 dakikanı almaz

* 3-4 gündür bir ince ses geliyor özellikle 3 ve 4 ncü vitese attığımda.. Bazen vurma gibi oluyor ses,sanki altında bir şey vuruyor.. Fakat daha çoğunlukla gevşemiş bir vida pulunun vızıltısı gibi.. Kontrollerimi yaptım gevşemiş vidam yok.. Ne olabilir ? Profesyonel yardım almalı mıyım?

- Kanımca zincirden geliyor o ses gevşek olabilir yada takozu yerinden çıkmıştır kontrol et.

* Kasislere,kavşaklara ,dönemeçlere yaklaşırken yavaşlamak için vites küçültüyorum fakat bazen birinci vitese girerken katur-kutur sesler geliyor.. Elimi debriyajdan kademeli ayırıyorum.. Bazen arka frene basarken vites küçültüyorum ondan mıdır? En bilinçli usül nedir?

- Viteste giderken fren yaparak şanzuman dişlisine ve hilallere aşırı yük bindiriyorsun.yüksek süratte vitesteyken frenleme yapabilirsin ama sürat düştüğünde debriyajla tamamen ayırman gerek.Ayrıca debriyaj ayarsız olabilir servise kontrol ettirmende fayda var ......

Kolay gelsin.........

centaur
30.Mart.2014, 19:53
Abi anladım sağolasın bilgiler için.. gaz ayarı nerededir? Nereden yapayım tarif eder misin

CELİL
30.Mart.2014, 22:24
Abi anladım sağolasın bilgiler için.. gaz ayarı nerededir? Nereden yapayım tarif eder misin

Rolanti ayarı sağ tarafta deponun altında karbiratörün sağ üstünde siyah yaylı bir düğme gibi vida var motor sıcakken sol tarafa doğru çevirirsen motor devri düşer motor titremeyecek kadar ayarlayacaksın 8)

mulhaym
31.Mart.2014, 12:51
Rolanti ayarı sağ tarafta deponun altında karbiratörün sağ üstünde siyah yaylı bir düğme gibi vida var motor sıcakken sol tarafa doğru çevirirsen motor devri düşer motor titremeyecek kadar ayarlayacaksın 8)

merhaba celil abi bu konuyu bulmuşken sorayım dedim ben de daytona 250 kullanıyorum. Bildiğiniz üzere rolanti ayarı bulunduğu gibi motorun sol tarafında da jikle ayarı yapılan alan bulunuyor ancak ben jikleyi tamamen aşağıya indirdiğimde motor ısınmış bile olsa stop ediyor ben de onu belli bir seviyede sürekli yukarda tutup motoru ilk çalıştırdığımda rolantiyi yükselterek o şekilde ısınmasını sağlıyorum ısınınca da titremeyecek kadar düşürüp yoluma devam ediyorum bu şekilde kullandığımda jikle açıkken kullanmış olmanın yarattığı sorunlarla karşılaşır mıyım ? ya da jiklenin kapandığında motoru stop ettiriyor olması ayarsızlığından mıdır. Saygılar.

Wolki
31.Mart.2014, 14:12
merhaba celil abi bu konuyu bulmuşken sorayım dedim ben de daytona 250 kullanıyorum. Bildiğiniz üzere rolanti ayarı bulunduğu gibi motorun sol tarafında da jikle ayarı yapılan alan bulunuyor ancak ben jikleyi tamamen aşağıya indirdiğimde motor ısınmış bile olsa stop ediyor ben de onu belli bir seviyede sürekli yukarda tutup motoru ilk çalıştırdığımda rolantiyi yükselterek o şekilde ısınmasını sağlıyorum ısınınca da titremeyecek kadar düşürüp yoluma devam ediyorum bu şekilde kullandığımda jikle açıkken kullanmış olmanın yarattığı sorunlarla karşılaşır mıyım ? ya da jiklenin kapandığında motoru stop ettiriyor olması ayarsızlığından mıdır. Saygılar.

Ben uzun sure araştırdım sordum jikle de hep bir sıkıntı var onun işe yaradıgı yerler çok soguk havada tek marş çalıştırmak yarım jiklede de stop eder bunlarda böyleymıs bunu ali usta söyledi. jikleyi zaten çalıştırmak için kullan az ısın sonra kapat devam et

Rona
31.Mart.2014, 14:59

Merhaba

Bahsettiğin şekilde kullandığında Jikleyi devamlı açık kullanıyorsun motora zarar verebilirsin.Jikle kolu ilk çalışmada altta olmalı motor ısındığında teklemeye başlar bu durumda yukarı alıp yola devam etmelisin yaz aylarında da jikleyi aşşağı almana bile gerek kalmaz 8)

mulhaym
31.Mart.2014, 23:48
Merhaba

Bahsettiğin şekilde kullandığında Jikleyi devamlı açık kullanıyorsun motora zarar verebilirsin.Jikle kolu ilk çalışmada altta olmalı motor ısındığında teklemeye başlar bu durumda yukarı alıp yola devam etmelisin yaz aylarında da jikleyi aşşağı almana bile gerek kalmaz 8)

anladığım kadarıyla ben jikleyi kullanmayı bilmiyorum çünkü jikeyi aşağıya indirdiğimde motor duruyor bende ortada yada yukarıda kullanıyorum ne şekilde açık yada kapalı ilk önce onu öğrenmem gerek sanırım.

CELİL
31.Mart.2014, 23:53
anladığım kadarıyla ben jikleyi kullanmayı bilmiyorum çünkü jikeyi aşağıya indirdiğimde motor duruyor bende ortada yada yukarıda kullanıyorum ne şekilde açık yada kapalı ilk önce onu öğrenmem gerek sanırım.
Aşağı basınca açık yukarı kendine çekince kapalı 8)
ilk çalıştırmada en aşağıya basıcaksın elle orada basılı tutarsan stop etmez ama elimi bırakayım dersen diğer yandaki rolanti vidasından motor ısınıncaya kadar rolantiyi yükseltebilirisin
motor ısınınca jikleyi kendine doğru çekip en üstte getir rolantiyi motor titremeyecek kadar düşür yola öyle çık jikle açık yol yaparsan bujileri kurumlandırır veya bozabilir egsoz kromajında yanma yapabilir 8)

centaur
01.Nisan.2014, 01:04

Celil abi bugün Yüksel ustayı da aradım.. 5 nci viteste motor 80 in üzerine çıkmıyor.. Normal dedi usta rodajın tamamlanmasını bekle.. Rona ise rodajla alakasi yok karbüratörde sıkıntı olabilir 120 yi görmesi lazım dedi.. Kafam karıştı abi:) Rolanti ayarını yaptım ama gaz ayarı nerede onu çözemedim hemen rölantinin üzerinde gaz teline bağlı iki vidalı ayar yerleri var onlardan denedim.. ama yok abi yine 80 i geçmiyor..

Melih
01.Nisan.2014, 01:28
Abi nacizane tavsiyem ilk etapta hızı kafana takmaman.. bendeki motorda rodaj aşamasında, motorum 370 km de diyorsun rodajın başında daha, kullanma kılavuzu ilk 500km de 50km/h hız 500-1000 arası 70km/h hız ondan sonra da motoru redline kullanarak açmanı tavsiye eder. Şu anda 120 km yaptırmaya çalışman motorun ömrünü yer, he tabi çok da umrumda değil dersen fazla söze gerek yok :)

centaur
01.Nisan.2014, 09:17
Abi nacizane tavsiyem ilk etapta hızı kafana takmaman.. bendeki motorda rodaj aşamasında, motorum 370 km de diyorsun rodajın başında daha, kullanma kılavuzu ilk 500km de 50km/h hız 500-1000 arası 70km/h hız ondan sonra da motoru redline kullanarak açmanı tavsiye eder. Şu anda 120 km yaptırmaya çalışman motorun ömrünü yer, he tabi çok da umrumda değil dersen fazla söze gerek yok :)

Melih kesinlikle amacım 120 km/h yapmak falan değil. Daha önce motor kullanmadım ve beni endişelendiren eğer bir arıza var ise buna vaktinde müdahale edememek.. Yoksa yaşadığım yer zaten küçük ve güzel bir ilçe:) 60 km/h geçmeyi lüzum duymadım.. Bunun için fikirlerinize ,bilgilerinize başvurmak istedim. Kullanma kılavuzunda okumuştum dostum.Yine de sağol. Sende de 250 cc spider var. Sen hiç deneme yaptın mı?

Rona
01.Nisan.2014, 09:55
Celil abi bugün Yüksel ustayı da aradım.. 5 nci viteste motor 80 in üzerine çıkmıyor.. Normal dedi usta rodajın tamamlanmasını bekle.. Rona ise rodajla alakasi yok karbüratörde sıkıntı olabilir 120 yi görmesi lazım dedi.. Kafam karıştı abi:) Rolanti ayarını yaptım ama gaz ayarı nerede onu çözemedim hemen rölantinin üzerinde gaz teline bağlı iki vidalı ayar yerleri var onlardan denedim.. ama yok abi yine 80 i geçmiyor..

Ben motorumu ilk aldım eve getirirken 120 km yi yaptırdığıma göre senin motorunda sıkıntısız o km ye çıkabilir.Ben sıfır aldığım motorumu ilk 50 kmlik sürüşte abartmadan zorladım traşlamanın daha iyi olabilmesi için ,daha sonra rodaj kurallarına göre kullandım sonuç mükemmel (bu uygulama motor sıfırkenken ilk 0- 50 km için geçerli ilk 50 km aşılmışsa rodaj tamamlanana kadar kesinlikle uygulamayın kuralına göre kullanın)....

250 spiderin max.sürati rodajına göre 130-135 km gibidir.Yeni alınmış bir motor haliyle sıkışık olur pek rahat hareket edemez ama 80 km hızda kalması da hiç mantıklı değil sizce?????????

Ayrıca gaz ayarı,karbüratör üzerinde 2 adet tel ile kontrol edilen yarım daire şeklinde makarası olan bir vana vardır bu tellerin bağlantı vidaları var oradan ayarlanıyor bilmiyorsan kurcalamamanı tavsiye ederim....

CELİL
01.Nisan.2014, 10:03
Gaz ayarı diye birşey yok gaz teli gergi ayarı var senin denediğin iki vidalı tellerden yapılıyor oda gaz telindeki boşluğu almaya yarar onunla bir alakası yok
Normalde makina rodajda olsada 80 km üzerine çıkabilir sen vitesleri düşük devirde değişriyorsundur makina devir alamadığı için 80 km üzerine çıkamamışsındır motor yeni bir arıza çıkması çok zor kafanı ona takma rodaj bitinceye kadar deneme yapma rodaj bittikten sonra her vitesi daha yüksek devirde ve geç değiştir 120 km lere kadar çıkacaktır 8)

Melih
01.Nisan.2014, 12:53
Melih kesinlikle amacım 120 km/h yapmak falan değil. Daha önce motor kullanmadım ve beni endişelendiren eğer bir arıza var ise buna vaktinde müdahale edememek.. Yoksa yaşadığım yer zaten küçük ve güzel bir ilçe:) 60 km/h geçmeyi lüzum duymadım.. Bunun için fikirlerinize ,bilgilerinize başvurmak istedim. Kullanma kılavuzunda okumuştum dostum.Yine de sağol. Sende de 250 cc spider var. Sen hiç deneme yaptın mı?

Abi senin şehir güzel tabi bende kocaeli de doğdum büyüdüm iyi bilirim oraları ama hayat bizi ankaraya attı :)

Benim spyder da en fazla 60km/h yaptım, özellikle hiç redline sokmadan kullanmaya özen gösteriyorum ondan dolayı max. hızı hiç denemedim.

centaur
03.Nisan.2014, 13:51
Yedek depoya geçmek için yakıt butonunu aşağıya mı çeviriyorduk??

sercan.m
03.Nisan.2014, 14:54
Evet aşağı çeviriyorsun kuyruk yukarı bakıyor

Yedek depoya geçmek için yakıt butonunu aşağıya mı çeviriyorduk??