PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : panik anında frenleme

ukant
18.Mayıs.2014, 01:11
Merhaba arkadaşlar,
bikaç saat önce bir kaza yaptım. yokuş aşağı iniyordum. Hızlı değildim. Yokuş bitiminde dönel kavşak var. Hala yeşil yanarken geçecek vaktim vardı fakat önümdeki taksi yolun ortasında birden durdu. ben de ona çarpmayım diye durmaya kalktım. nasıl oldu yine bilmiyorum ama motor sağ yattı düştüm. Motor sağ ayağımın üstüne düştü sanırım. biraz topallıyorum. bir de sol elimin baş parmağı zedelendi. eve geldim soğuk su da beklettim ikisini de kırık yok sanırım. kas zedelenmesi olduğunu düşünüyorum.
Size asıl sorum. daha önce de yine bir ışıkta bu şekilde ani fren yapmak zorunda kalıp düşmüştüm. Fren tekniğimi geliştirmem konusunda neler yapabilirim?

serkangungor
18.Mayıs.2014, 01:21
Egitim almanizi öneririm.

A. Emre GÜVEN
18.Mayıs.2014, 01:30
fren eğitimi şart düşük hızda yatırmanın genel sebebi ön freni kilitlemek oluyor.

Bahadır
18.Mayıs.2014, 02:05
aynen ön freni aniden sıkarsanız oluyo genelde.Benimde başıma gelmişti 2 sene önce:(

Erkan
18.Mayıs.2014, 02:54
Geçmiş olsun... Daha tehlikeli bir durumla karşılaşmamanız açısından ben de eğitim almanızı öneririm.

Glt.Ozt
18.Mayıs.2014, 08:29
geçmiş olsun ön fireni kullanırken her zaman için direksioyunun düz şekilde olsun bunada çok dikkat etmen gerekir ben genelde hep ön firen kullanıyorum nadir olarak arka firen kullanıyorum acil dorumlarda ikisini bir kullan ve motoroda yüklen yani debriyaja basma bırak motor güçüylede motorsikledin hız siviyesi düşşün tekrardan büyük geçiş olsun.

ukant
18.Mayıs.2014, 09:56
sağolun arkadaşlar. motor kullanmaya başlamadan ve ehliyet almadan önce eğitim almıştım. ileri teknikler için bir daha eğitim almayı düşünüyorum fakat bir türlü zaman ayıramadım. Orada nasıl düştüm inanın bilmiyorum. ilk düşüşümden sonra fren konusuna oldukça önem gösteriyordum. boş alanda fren çalışmalarıda yaptım.
orda panikle gidonu kırmış olabilirim belki düşmeme sebep bu olmuştur. taksici yolun ortasında öyle bir durdu ki benim tüm dikkatimi dağıttı. Ülkemizde trafiğe çıkmak gerçekten cesaret işi. O kadar çok kuralsızlık var ki en basit durumda bile bu ortaya çıkıyor.

ukant
18.Mayıs.2014, 12:05
şimdi doktordan geldim sağ ayak bağparmağım kırılmış.

Opie
18.Mayıs.2014, 12:25
Çok geçmiş olsun :( Sanirim mutlak surette dikkat etmemiz gereken sey takip mesafesi ve frene aniden asilmamak .. Taksicilerin dolmuslarin derdi bitmiyor , Allah daha buyugunden korusun .

KamilErgün
18.Mayıs.2014, 12:33
Geçmiş olsun. Allah beterinden muhafaza etsin. Eğer yol asfalt değilse ön fren kullanılmamalı. Asfaltta ise önfrene basıldığında direksiyon düz tutulmalı şeklinde öğrendik eğitimlerde. Ama forumlarda okuduğum eğer çin malı lastik varsa motorda iki kere dikkat edip takip mesafesine azami riayet edilmeli.

Gezgin
18.Mayıs.2014, 14:06
çok geçmiş olsun,arkadaşların söylediğine katılıyorum viraj alırken ön freni çok az kullanmak lazım,ben her zaman ön-arka-kompresör frenlerini kombine kullanıyorum,virajlarda arka freni daha çok,düz giderken de ön freni daha çok kullanıyorum,özel bir eğitim almadım gerçi içgüdüsel,hatalı isem düzeltin arkadaşlar

Uğur Yalçın
18.Mayıs.2014, 14:14
Çok geçmiş olsun bu Çin malı lastikler başa bela gerçekten .

nenickila
18.Mayıs.2014, 17:46
öncelikle büyük geçmiş olsun.
arkadaşlar mersindede dolmuş ve taksi şöförlerinin bir kısmı barzo ve dikiz aynasına bakmadan şerite girer, eğitim onlar içinmi bizim içinmi :p
bizim içinse mersinde öyle bi eğitim yok hep istanbulda var oda çok maliyetli oluyor.
ben genelde ilk seçenek olarak arka freni, çok acilse ikisine abanmayı tercih ediyorum inşallah doğru yapıyorumdur :?

KamilErgün
18.Mayıs.2014, 22:46
"Altın elbiseli adam (Barkın Bayoğlu) fren yapmak" isimli videoyu izleyebilirsin.

emcho
18.Mayıs.2014, 23:14
Ümit çok geçmiş olsun.malesef taksici dolmuşçu hepsi birer trafik teröristi umarım tekrarını yaşamazsın.

CELİL
19.Mayıs.2014, 00:57
Ümit çok geçmiş olsun işallah kısa sürede sağlığına kavuşursun :(
Ön fren ani yüklenmede kitler direksiyonu yana çeker dengeni kaybedersin virajda tozlu zeminde ani frenden kaçının düz zeminde ön freni yavaşça sıkmaya gayret edin en iyisi ön ve arka freni birlikte sıkmaktır

Pinhan
20.Mayıs.2014, 11:15
Ukant, çok geçmiş olsun...

Ben de daha bu sabah ana artere çıkış için için kullandığım sokak arasında, köşeden aniden çıkan taksiyi görünce ön frene abanıp düştüm motordan.
Ben henüz 3 haftadır kullanıyorum motoru ve 400 km yol yaptım. İşin teorisine hâkim olmak ve refleks edinmiş olmak gerekiyor sanırım sorunsuz ani fren yapabilmek için. Öyle olmadığından, ne olduğunu bile anlamadan kendimi yerde buldum.
Kask, mont, dizlik ve eldiven, tüm korumalarım mevcuttu. Montta, eldivende, dizlikte yıpranma oldu. Şükür tedbirliydim; yıpranma bende de olabilirdi.
İşe geliyordum, motoru kaldırıp 30 km yol yaptım. Kontrol etmek amacıyla motoru kaldırdığımda sağına soluna bakmaya çalıştım. Egzosta ve koruma demirinde derin çizikler oluştu. Başka herhangi bir yerde gözüme çarpan çizik yoktu. Mekanik aksamı, yağı, benzini, vs. nasıl kontrol edebileceğimi, nerelere bakmam gerektiğini ise bilmiyordum. Bu gibi düşüşlerde, kazalarda (Rabbim korusun!) yola devam etmeden önce nelere/nerelere bakmamız gerekir?

CELİL
20.Mayıs.2014, 11:28
Ukant, çok geçmiş olsun...

Ben de daha bu sabah ana artere çıkış için için kullandığım sokak arasında, köşeden aniden çıkan taksiyi görünce ön frene abanıp düştüm motordan.
Ben henüz 3 haftadır kullanıyorum motoru ve 400 km yol yaptım. İşin teorisine hâkim olmak ve refleks edinmiş olmak gerekiyor sanırım sorunsuz ani fren yapabilmek için. Öyle olmadığından, ne olduğunu bile anlamadan kendimi yerde buldum.
Kask, mont, dizlik ve eldiven, tüm korumalarım mevcuttu. Montta, eldivende, dizlikte yıpranma oldu. Şükür tedbirliydim; yıpranma bende de olabilirdi.
İşe geliyordum, motoru kaldırıp 30 km yol yaptım. Kontrol etmek amacıyla motoru kaldırdığımda sağına soluna bakmaya çalıştım. Egzosta ve koruma demirinde derin çizikler oluştu. Başka herhangi bir yerde gözüme çarpan çizik yoktu. Mekanik aksamı, yağı, benzini, vs. nasıl kontrol edebileceğimi, nerelere bakmam gerektiğini ise bilmiyordum. Bu gibi düşüşlerde, kazalarda (Rabbim korusun!) yola devam etmeden önce nelere/nerelere bakmamız gerekir?
Pinhan geçmiş olsun :(
Büyük bir kaza olmadıktan sonra Koruma demiri makinayı korur bu gibi durumlarda motordan sıvı akıntısı olan yer varmı bakarsın lastikleri fenleri vites geçişlerini kontrol edersin bir anarmallik yoksa yola devam edebilirsin 8)