PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağmurlu havada kullanım teknikleri yardım...

deathbasist
13.Temmuz.2014, 02:09
Arkadaşlar bugün başıma gelen bi olaydan bahsetmek istiyorum bursada ikamet ediyorum icerisinde bulunduğumuz bu sıcak günlerde asfalt aşırı ısınmakta ve erimekte asfalt yağ gibi birde üzerine bu gün yağmur yağması asfaltı deyimi yerindeyse buz pistine çevirdi ve yaklaşık 8 km bu zemin üzerinde yolculuk yapmak zorunda kaldım fabrika çıkışı lastiklerimiz malesef bu koşullarda berbat bir sürüş sağlıyor yağmur aşırı olduğu için artçımla birlikte devam etmeye karar verdik ama yol boyunca asfaltön üzerinde dans ettik resmen (bizimki ahmaklık oldu) bu tarz durumlar için kulanım teknikleri hakkında yorumlarınızı önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Gezgin
13.Temmuz.2014, 13:05
Bu durumda en güzel teknik hiç motora binmemektir bence,
Şaka bir yana lastiklerde tasarruf yapılmamalı,en iyisi alınmalı
Ani hiç bir hareket yapmak zorunda kalmaacak şekilde kullanmak,viraj esnasında ön freni hiç kullanmamak ve çok yumuşak gaz vermek,arka frene asla asılmamak önemli,bir de arka tarafa ekstra ışık-reflektör takmak lazım,tek bir tane stop lambası yagmurda siste görünmez kılıyor bizi

Tanju Mayda
13.Temmuz.2014, 14:01
Doğuş'un(gezgin) yazdıklarına aynen katılıyorum.

Ek olarak çamura dikkat.
Aynı dans ederek yolculuğu 7 km civarı ben de yapmak zorunda kaldım, ancak yol bakım çalışmaları dolayısı ile benim asfalt yolun üzerinde birikmiş toz ıslanınca ince bir tabaka çamur oluşturmuştu.Ve sonrası tekerleklere bulaşan ince çamur normal ıslak asfalt yola çıksanda hemen temizlenemediklerinden kaymaya devamdı.

deathbasist
13.Temmuz.2014, 20:07
Aslında çok köhne bi yerde olmasam yola devam etmezdim fakat geceydi ve ışıklandırma yok denecek kadar az olan bi yerde yagmur altinda ıslanmak daha az cazip geldi :) ama varış noktasına ulasana kadar cok zorlandim lastik ne önerirsiniz aslında arka teker çok sıkıntı olustumadi beni daha fazla ön lastik korkuttu sadece ön lastigi degistirmek sizce ne kadar sağlıklı olur?

CELİL
13.Temmuz.2014, 21:20
Aslında çok köhne bi yerde olmasam yola devam etmezdim fakat geceydi ve ışıklandırma yok denecek kadar az olan bi yerde yagmur altinda ıslanmak daha az cazip geldi :) ama varış noktasına ulasana kadar cok zorlandim lastik ne önerirsiniz aslında arka teker çok sıkıntı olustumadi beni daha fazla ön lastik korkuttu sadece ön lastigi degistirmek sizce ne kadar sağlıklı olur?
Yol tutuş iki lastik için farklı olacağından lastiği tek değiştirmek iyi değil takım değiştirmek lazım en iyisi pahalısı michelin dir ama pahalıdır diğer bilinen marka lastiklerde üzerindekilere göre çok daha iyi yol tutuş sağlayacağından onlarda olur 8)

deathbasist
14.Temmuz.2014, 12:34
Tavsiyeleriniz için teşekkurler arkadaslar biraz arastirip 1 cift lastik almak sart oldu sonucu burda paylasirim...

bluewine
16.Temmuz.2014, 02:02
arkadaşlar merhaba,motorumu alalı neredeyse bir ay olacak ve en büyük kabusum lastiklerin kayması oldu şimdiden.yağmur bir kenara,belediyenin sulama sonrası asfaltta akan sudan geçsem bile (mecburiyet) lastikler bir süre inanılmaz kaygan oluyor.yani yağa girsem daha az kayar heralde.fren yapmaya korkuyorum resmen.son bir ayda bir kaç tanesi acemilikten kaynaklanan frene fazla abanmam dışında,sırf ıslak zeminde virajı dönerken bile arka tarafın kaydığını hissediyorum (ki hızım neredeyse 20km/s civarı iken).bir gün motor altımdan kayıp gidecek diye korkuyorum.acilen lastikleri değiştirmem lazım (tabi çözüm olur mu bilemem) ve frenleme tekniğimi geliştirmem lazım.sadece frenleme bile çözüm değil aslında,dediğim gibi sabit hızda dönüş alırken bile hafiften kayıyor (ya da ben öyle hissediyorum).hatta vites düşürdükten sonra debriyajı bırakırken oluşan ani yavaşlama kaymasına sebep olabiliyor.merak ettiğim bu problem herkes de mi oluyor yoksa benim lastiklerde mi bir sıkıntı var.Çözüm nedir? hangi lastik almak lazım?

deathbasist
16.Temmuz.2014, 03:22
Lastikler malesef berbat değiştirmek en güvenli yöntem ben şimdi lastikleri değiştirmek için araştırmadayım şimdilik lastik basınçlarını biraz düşürdüm eskiye nazaran daha iyi gibi arka lastiği 30 ön lastiği 28 yaptım istersen basınçlarla oynayarak bi dene ama kaygan zemin için değişim bence şart

Opie
16.Temmuz.2014, 03:38
arkadaşlar merhaba,motorumu alalı neredeyse bir ay olacak ve en büyük kabusum lastiklerin kayması oldu şimdiden.yağmur bir kenara,belediyenin sulama sonrası asfaltta akan sudan geçsem bile (mecburiyet) lastikler bir süre inanılmaz kaygan oluyor.yani yağa girsem daha az kayar heralde.fren yapmaya korkuyorum resmen.son bir ayda bir kaç tanesi acemilikten kaynaklanan frene fazla abanmam dışında,sırf ıslak zeminde virajı dönerken bile arka tarafın kaydığını hissediyorum (ki hızım neredeyse 20km/s civarı iken).bir gün motor altımdan kayıp gidecek diye korkuyorum.acilen lastikleri değiştirmem lazım (tabi çözüm olur mu bilemem) ve frenleme tekniğimi geliştirmem lazım.sadece frenleme bile çözüm değil aslında,dediğim gibi sabit hızda dönüş alırken bile hafiften kayıyor (ya da ben öyle hissediyorum).hatta vites düşürdükten sonra debriyajı bırakırken oluşan ani yavaşlama kaymasına sebep olabiliyor.merak ettiğim bu problem herkes de mi oluyor yoksa benim lastiklerde mi bir sıkıntı var.Çözüm nedir? hangi lastik almak lazım?

Aynı durumu ben de geçen sabah işten dönerken yaşadım , çimler yerine asfaltı sulamışlar sağolsunlar 20km hızla giderken hafifçe sağa doğru dönerken arka teker attı ve motordan düştüm :evil:.. Çok şükür bende de motorda da birşey yok hız düşük olduğu için fakat bu sıkıntı hepimizde var kesinlikle lastik işine bir çözüm lazım yani lastikleri yenilemek en mantıklısı bana kalırsa 8)

CHEV
16.Temmuz.2014, 04:48
aynı şey benimde başıma geldi.
Kargoya ürün verdikten sonra yağmur başladı yokuş aşşağı inerken felakey kaydı.
bende lastik tavsiyesi istiyorum
motor: mondial mg superboy 100 lük

CELİL
16.Temmuz.2014, 12:44
Arkadaşlar makinaların üzerinde gelen lastikler çin bildiğiniz naylon gibi birşey sıcak hava sıcak asfaltta yumuşuyor sıkıntı yapmıyor yeri tutuyor ama soğuk hava ve ıslak zeminde bildiğin buz üstünde kızak yere hiç tutunmuyor
Bu durum için lastikleri kaliteli iyi markalardan bütçeye uygun biriyle değiştirmek en iyisi ama kaliteli markaların da tanesine 350 tl civarı isteyince 2 lastik bütçeyi zorluyor 8)